Aile, Evlilik ve Çift Terapisi Nedir?

Aile, evlilik ve çift terapisi; değişim ve gelişim adına; çiftler, evlenmeyi düşünen çiftler, evli çiftler ve çocuklu aile üyeleri arasındaki yakın ilişkilerin çalışıldığı, psikoterapinin bir çalışma alanıdır.

Kişiler arası ilişkiler, psikolojik iyi oluş ve ruh sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Nişanlı, karı-koca, anne-baba ve çocuklarla kurulan yakın ilişkilerdeki duygusal doyum düzeyi ruh sağlığında belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu yakın ilişkilerden birisi ya da bir kaçında zaman zaman çatışma, zorluk ve sıkıntılı dönemler yaşanabilir.

Aile, evlilik ve çift terapilerinde temel amaç; çiftler arasında ve aile ilişkilerinde yaşanan sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve çift ya da aile üyelerinin olumlu anlamda değişiminin sağlanmasıdır. Bu süreçte, çift ve aile ilişkileri düzenlenirken, diğer dış sistemlerle olan ilişkilerin de düzenlenmesi hedeflenir.

Aile, Evlilik ve Çift Terapisine Kimler Başvurmalı?

Aile, evlilik ve çift terapisindeki bazı çalışma alanları şunlardır:

-Çift ilişkileri,

-Nişanlılık süreci,

-Evlilik süreci ve sorunları,

-Çocuk ve ergenlerle ilişkiler,

-Ailede yas, kayıp ve travma süreçleri,

-Ailede duygusal istismar, ihmal ve şiddet,

-Aile yaşamında değişiklikler (iş değişikliği, taşınma, çocuk doğumu vb.),

-Anne-babalık becerileri,

-Evlat edinme, üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri,

-Boşanma süreci,

-Cinsel sorunlar,

-Göç eden ailelere destek programları,

-Ekonomik sorunlar

Aile, Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile, evlilik ve çift terapisinde tüm aile üyeleri aynı seansta bir araya gelir. Gerekmedikçe bu bütünlük terapi süresince bozulmaz. Aile üyelerinin bilgisi dahilinde bazı aile üyeleri ile ayrı seanslar planlanabilir. Gerekirse bireysel destek için aile üyesi ya da üyeleri bireysel terapiye yönlendirilebilir. Aile, çift ve evlilik terapisi, duruma göre değişebilmekle birlikte, kalıcı değişimler için haftada bir ve en az 20 seans olarak planlanmaktadır. Seans süresi 75 dakikadır.