Casey Affleck’in yazıp, yönetip, başrolünde oynadığı, bir baba ve kızının yaşam mücadelesini anlatan Light of My Life adlı filmde; baba, kızına ölen annesi ve onun hayata bakış açısını anlatırken karşılaştıkları zorlukları annesinin dert etmediğini ve yaşadıklarını ’bir aşk serüveni’ olarak tanımladığını belirtir.

Peki biz nasıl bir ilişkiye ve bakış açısına sahibiz acaba?

Karşılıklı olarak iki insanın birbirine diğer insanlardan farklı duygular hissetmesiyle başlar, duygusal ilişkiler. Çoğu zaman evlilikle sonuçlanan bu ilişki süreçleri birçok farklı yaşantı, durum ve duyguyu barındırır. Ruh dünyasında bazen şahikalarda uçan insan, yeri geldiğinde ovalarda gezer, hatta bazen kendisini derin vadilerde yol ararken bulabilir.

Duygusal ilişkiler ve evlilikler sürprizlerle doludur aslında. Bu yolculukta yolun bazı etapları keyifli, rahat ve zevkli iken bazı etapları ise zorlayıcı, keyifsiz ve sabır gerektirebilir. Eşler bu yolculuklarda evliliğin en temel anlamlarından biri olan karşılıklı iyilik halini hissedebilirken bazen de kendilerini kötü hissedebilirler. Karşılaşılan sürprizler çoğu zaman beklentilerden farklıdır. Sürprizleri fırsat olmaktan çıkarıp ilişkiye ayak bağı yapan da çoğu zaman gereksiz ve işlevsel olmayan beklentilerdir.

 Evlilik öncesi ve sonrasında oluşturulan beklentiler; eş ve ilişkinin içine sığdırılmak istendiği birer kalıp gibidir. Böyle olunca ilişki ve eşin esneme ve farklı olma şansı kalmaz. Bu şans olmadığı zamanlarda ilişki ve eşler için hareket, gerektiğinde dönüş ve farklı yol belirleme imkanı kalmaz. Aslında eşlerin kendilerine, eşlerine ve ilişkilerine yapabilecekleri en büyük katkı ‘olabildiğince’ esnek olmaları ve hareket alanlarını geniş tutmalarıdır.

Bir aşk ilişkisini sanılanın aksine evlilik değil; sıradanlık ve enerjisizlik öldürür. Enerji, yenilik ve yerinde sürprizler üretemeyen ilişkilerin olumsuza yönelmesi, tükenmesi ve belki de istenmeyen şekilde sonlanması söz konusu olabilir. İlişkinin kısır döngü girdabında kaybolup tükenmesini istemeyen eşlerin bu konuyu özellikle ele alması, gerekli önlemleri üretmesi çok kıymetlidir. Aksi durumda iyi duygularla başlanılan evlilik süreçlerinin maalesef olumlu devam etmeyeceğini öngörebiliriz.

Gereksiz ve işlevsel olmayan beklentiler yerine (bu hiç beklenti olmamalı anlamına gelmiyor) yeniliklere açık, sürprizlere hazırlıklı ve biraz da macera ruhuyla yola çıkabilen ve yolculuk yapabilen eşler için olası olumsuzluklar daha az yıpratıcı ve yorucu olur. Hatta bir keşif, macera ya da serüven olarak kabul edilen evlilik yolculuklarında her beklenmedik durum birer fırsat olabilir.

Belki de sorulması gereken en önemli soru ‘ilişkinin geleceğinin belirli ve kontrol edilebilir mi yoksa belirsiz ve sürprizlere açık mı’ olduğu sorusudur. İnsan olarak geleceği belirlememiz, kontrol etmemiz ve kalıplara sokmamız pek mümkün değildir. Böyle olunca tersi çabalar evlilik yolculuğunda kendimizi, eşimizi ve ilişkimizi yormaktan başka bir sonuca götürmeyecektir. Tam tersine macera ve mücadele ruhu ile başlanacak ve sürdürülecek bir ilişki daha kolay ve sağlıklı devam edebilir.

Hepimiz yolculuklar yapmışızdır. Bazı yolculuklarımız sorunsuz ve selametle sonlanırken; bazı yolculuklarımız ise aksaklıklar, engeller ve kazalar içermiştir. Önemli olan bu ihtimalleri baştan bilerek, olumlu ve olumsuz beklenmedik durumların da hayatın bir gerçeği olduğu bilinciyle hareket edebilmektir. Çünkü evlilik de yaşamın geneli gibi bir keşif yolculuğudur.

Evliliklerdeki aşk, mutluluk, sevgi, saygı, güven, şefkat, değerlilik, anlaşılma duygularının zedelenmeden eşler arasında gelişebilmesi kalıplardan sıyrılıp sürprizlere açık olmaya bağlıdır. Bakış açıları, düşünceler, duygular ve davranışlarda olabildiğince esnek ve hoşgörülü olabildiğimizde daha keyifli, daha mutlu, daha huzurlu ilişki ve evlilikler mümkün olacaktır.

Unutulmaması gereken içinde bulunduğumuz ilişki ve evliliklerin “bir aşk serüveni” olduğudur.

NOT: Film ağır ilerlese de dram, ilişki ve aile filmlerine ilgi duyanlara filmi tavsiye edebilirim. Film, ebeveyn-evlat ilişkisine güzel ışık tutmuş.

Mahmut Aydın

Uzman Psikolojik Danışman